Yönetici Koçluğu Nedir?

Yöneticinin bulunduğu yeri çok iyi bilmesine, ne olduğunu ve kim olduğunu mevcut durum analiziyle yetkilerinin ne olduğunu biliyor olmasını sağlamakla beraber vizyonunun ne olduğunu, kendini nerede görmek istediğini veya kendini nerede görse mutlu olur sorularına karşılık yöneticiyi yönlendiren, bu aşamalarda yöneticiye destek olan, vizyonunu genişleten, yöneticinin etki alanlarını arttırmak için çeşitli metotlarla uygulamalar yapan kişilere yönetici koçu denir. Yöneticinin durumun farkına varmasıyla beraber gelişerek çalışanların da bu durumdan etkileneceği aşikârdır.

Bir Koç Olarak Benim Görevim Nedir?

Eğer şirketin geleceğine önem veriyorsak yöneticilerin liderlik konusunda eğitim alması şart. Yöneticinin ya da liderin bir şirketi yönetmesi her anlamda zorluklarla boğuşma evresiyle ilerlemektedir. İş temposu ve özel hayatın verdiği psikolojik etkiler, yöneticilerin verimliliğini azaltmaktadır. Bu bağlamda yöneticilere benim görevim, kısa ve uzun vadede yöneticilere fiziksel ve zihinsel olarak ulaşmak istediği hedeflere nasıl ulaşacağı konusunda yardımcı olmaktır. Yönetim kültürü konusunda destek olarak çalışanları arasındaki bağı güçlendirmeye ve olaylara olan bakış açısını değiştirmeye yönelik çeşitli çalışmalar yapmaktayım. Vizyon, strateji geliştirme ve karar verme sürecinde destekleyici olarak yol arkadaşlığı yapmakta ve yüksek performanslı ekipler kurmasında yöneticilere destek olmaktayım. Bu süreçte liderleri veya yöneticileri, tüm kaynaklarımla beraber hep bir adım daha ileriye götürme amacındayım. Yöneticilerin, ileriyi önceden görme ve planlama analizini arttırarak daha sağlıklı bir şekilde şirket büyümesinde katkı sağlamasına destek oluyor ve profesyonel anlamda üst düzey uyum ve becerilerini geliştirerek şirket bünyesinde çalışan ekip arkadaşlarına daha fazla önem vererek fikir alışverişlerinde bulunmalarına ortam hazırlıyorum.

Yönetici Koçluğu Kimler İçin Gerekli?

-Üst ve orta düzey yöneticiler,

-Holding ve aile şirket yöneticileri,

-Şirket içi iletişimi arttırmak isteyenler,

-Liderlik vasfını kazanmak isteyenler için gereklidir.

Yönetici Koçluğunun Faydaları Nelerdir?

-Yöneticilere, ulaşmak istedikleri hedeflere yönelik harekete geçmelerini kolaylaştırmak, içinde bulundukları süreci tam olarak değerlendirmek ve geniş bir bakış açısı kazandırmak.

-Yöneticilere, zor durumlarda duygusal düşüşler yaşamadan, pratik çözümler üretmelerini sağlamak.

-Yöneticilerin sonuç odaklı verimli toplantılar yapma becerilerini arttırır.

-Yargılayıcı olmadan dinleme becerilerini arttırarak, yeni fikirlere ve olanaklara açık olmasını sağlar.

-Yöneticiyi şirket verimliliği açısından ileriyi görme becerilerini geliştirerek olumsuz ilerlemelerin farkında olmasını sağlar.

Yönetici veya liderler şirkette en çok çalışan ve sürekli telefonu açık olan insanlardır. Fiziksel ve zihinsel olarak yorgunluk belirtisi gösterirler. Tek başına tüm işlerin üstesinden gelmeye çalışırlar. Bu durum ileriki safhalarda halledilmesi zor bir hâl almaya başlar. Kendilerini şirket içerisinde yalnız ve güçsüz hissederler. Şirket açısından verimsizliğe yol açan bu durumun hızlı bir şekilde üstesinden gelinmesi gerekmektedir. Tam bu nokta da yönetici koçluğu devreye girmektedir. Yönetici koçluğu, tam kapasite çalışmanız, işyerinde gerekenleri layıkıyla yapmanız ve sizden talep edilenleri yönetirken enerjinizi koruyacak şekilde davranmanız için uğraşır. Yöneticiler, koçları sayesinde artık kendilerini daha motivasyonlu hissetmeye başlarlar. Şirket içerisindeki verimlilikleri artan yöneticiler, çalışanlara da bunu yansıtırlar.

 Liderler En Çok Hangi Konularda İhtiyaç Duyuyorlar

Belirsizliği yönetmek, zor hedefler belirlemek, vizyonla iletişim kurmak, hayat planlaması yapmak, iş ve aile arasında denge kurmak gibi konular liderlerin en çok ihtiyaç duydukları konuların başında gelmektedir. Mutsuz bir yönetici, iyi bir yönetici değildir. “Sen değiş, dünya değişsin.” politikasıyla yola çıkıyoruz. Yöneticiler bir toplantıdan diğerine, bir krizden başka bir krize koşuştururken sürekli ofisten havaalanına veya bir başka ofise uzanan bir yolculuk içerisindeler. Yöneticilerin bu uzun yolculuk içerisinde ki plan yapma olanaklarını yükseltiyoruz.

 

 

Pin It

Hizmetlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve size özel çözümleri

konuşmak için bizimle iletişime geçin


İletişime Geçin

 

İletişim

Yunus Emre Şentürk

Cumhuriyet Mah. Kent Sokak New Yakacık B Blok No:27 Kartal / İstanbul 
Cep : +90 555 988 04 75

Bizden Haberler